Chcesz zaprosić mnie do swojego projektu?
Audycja "Brakująca połowa dziejów" w radiowej Trójce
„Historia bez kobiet byłaby raczej niemożliwa” – pisała zaczepnie już kilka dekad temu francuska historyczka Michelle Perrot, a ja co tydzień na antenie radiowej Trójki mam na potwierdzenie jej słów nową herstorię. Korespondentka wojenna Lee Miller, pierwsza spikerka w polskiej telewizji Maria Krzyżanowska, prawdziwe kobiety stojące za legendami o Białych Damach straszących w polskich zamkach czy nieznane twarze Marii Skłodowskiej-Curie. Cyklu „Brakująca polowa dziejów” można słuchać co czwartek na żywo o 10:15 lub o dowolnej porze w Podcastach Polskiego Radia.
gra edukacyjna HERSTORIE, kwiecień 2024
HERSTORIE to wydana przez Fundację Muzeum Historii Kobiet gra edukacyjna przybliżająca biogramy, wypowiedzi oraz wizerunki bohaterek historycznych. Jest odpowiedzią na brak obecności kobiet w głównym nurcie kultury oraz w podręcznikach do historii. Celem gry jest również oswojenie osób grających z językiem inkluzywnym. Oprócz wizerunków wojowniczek, naukowczyń, sportowczyń czy artystek, znajdziecie w niej „karty mocy” z pytaniami zapraszającymi do refleksji nad miejscem kobiet w społeczeństwie. Gra jest przeznaczona dla 2-7 osób. Pomysłodawczynią gry i autorką opracowania graficznego jest Katarzyna Dworaczyk. Biogramy napisały: Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik, Paulina Kirschke, Małgorzata Praczyk, Iwona Chmura-Rutkowska, Emilia Kledzik i Daga Skowron oraz ja.
Wystawa "Serce tamtego miasta", marzec 2024, Warszawa
Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego” miała na celu zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazano w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu. Jestem autorką jednej z tych opowieści.
Podręcznik "Herstoria stosowana", marzec 2024
W 2024 roku wydałyśmy wraz z koleżankami z Fundacji Muzeum Historii Kobiet pierwszy w Polsce poradnik herstoryczny dla edukatorek i edukatorów „Herstoria stosowana”. Byłam współredaktorką tomu i autorka rozdziału „BRAKUJĄCA POŁOWA DZIEJÓW – jak ją skutecznie i odpowiedzialnie opowiadać”.
Cykl webinarów "Żydowskie Herstorie", wrzesień-grudzień 2023
ŻYDOWSKIE HERSTORIE to cykl czterech comiesięcznych spotkań z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich. Odkrywałyśmy my mało znane lub nieznane postaci i ich dzieje oraz – dotąd pomijaną – kobiecą perspektywę wydarzeń. Moimi gościniami były dr Maria Ferenc, dr Karolina Szymaniak, dr Justyna Majewska i dr hab. Agnieszka Żółkiewska. Zapis wszystkich spotkań do obejrzenia poniżej.