Chcesz zaprosić mnie do swojego projektu?
Odkurzamy bohaterki, maj-czerwiec 2025
Od 2024 roku, dzięki dofinansowaniu MKDN, Fundacja Wolne Lektury prowadzim kampanię społeczną pn. „Odkurzacz literacki”, skierowaną do uczniów i uczennic, ich rodziców oraz nauczycielek i nauczycieli. W ramach kampanii odbędzie się pięć bezpłatnych wykładów online, których celem jest porządne odkurzenie zleżałych i czasem pokrytych patyną lektur szkolnych. Wykłady mają ukazać je w zupełnie nowych, świeżych, współczesnych kontekstach i pomóc młodym ludziom zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Poprowadzę trzy spośród tych wykładów:
5 maja godz. 18.00 – Bo to zła kobieta była? „Balladyna” Słowackiego
Balladyna – romantyczna femme fatale, zła siostra, zła córka, zła żona, zła władczyni – czy na pewno i czy tylko? Przyjrzymy się z bliska bohaterce Słowackiego, spróbujemy zrozumieć, co nią (i nim, gdy ją pisał) kierowało i czy naprawdę jej historia jest aż tak czarno-biała, jak się z pozoru wydaje. Jakie były jej motywy? Jakie opcje miała do wyboru? Kim są współczesne Balladyny mediów i popkultury? Zajrzymy pod podszewkę „oczywistej i jednoznacznej zbrodni” i spytamy, czy zło jest jeszcze gorsze, gdy popełnia je kobieta.
19 maja godz. 18.00 – Granice wytrzymałości kobiety – bohaterki „Granicy” Zofia Nałkowskiej
Wyzysk, zależność, przemoc, szklane sufity, handle matrymonialne, podwójne standardy moralne, presja młodości i urody, prawa reprodukcyjne, strażniczki i strażnicy patriarchatu – odwieczne problemy feministyczne, aktualne tak wtedy, jak i dziś. Przeczytamy powieść Zofii Nałkowskiej jako feministyczny manifest w kontekście biografii jej autorki, która od współczesnych sobie działaczek kobiecych się, co prawda, dystansowała, ale sama boleśnie zmagając się z „brzemionami kobiecości” próbowała żyć, jak chciała i wywołała niejeden skandal – domagając się dla kobiet „całego życia”.
2 czerwca godz. 18.00 – Chłopki, czyli o kobietach w „Chłopach” Władysława Reymonta
Polska oszalała na punkcie „Chłopek. Opowieści o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, największego bestsellera non-fiction ostatnich lat. Czego o życiu, pracy, wolności i wyborach wiejskich kobiet dowiadujemy się z nagrodzonej noblem powieści Reymonta rozgrywającej się zaledwie 50 lat wcześniej, niż „Chłopki”? Co wiemy, a co warto wiedzieć o przeszłości kobiet, których (pra)wnuczętami i jesteśmy prawie wszyscy i wszystkie, a których losy – nie mniej skomplikowane i ciekawe niż życie elit – odkrywamy dopiero dzięki boomowi na ludowe historie? Jak dziedzictwo chłopek – ich sztuki, medycyny, kuchni, śpiewu – odkrywają na nowo kolejne pokolenia Polek i Polaków i czy po młodopolskiej chłopomanii w trzeciej dekadzie XXI wieku przyszedł czas na „chłopkomanię”
Dumne Dunki

Na zaproszenie Ambasady Królestwa Danii w Polsce w grudniu 2024 roku odbyłam kilkudniową podroż m.in. do Kopenhagi i Aarhus śladami tamtejszych królowych, parlamentarzystek, projektantek i innych fascynujących kobiet. Odwiedziłam m.in. parlament, Duńskie Centrum Architektury i Bibliotekę Królewską. Efektem podróży były relacje w mediach społecznościowych oraz seria audycji na antenie radiowej Trójki i podcastów, które nadal dostępne są online.



"Mothers of Europe/Matki Europy" - publikacja, debaty, wystawa

Projekt „Matki Europy” uzupełnia brakującą połowę europejskiej historii. Odkrywa i opowiada biografie wybitnych kobiet, które miały wkład w przemiany demokratyczne, europejską integrację i współkształtowały europejskie wartości. Jestem jedną z trzech autorek biogramów polskich „Matek Europy” oraz prowadziłam debaty towarzyszące wydarzeniu, a także współtworzyłam koncepcję publikacji i wystawy.



„Matki Europy” realizuje konsorcjum organizacji pozarządowych z Węgier (Magyarorszagi Europa Tarsasag), Niemiec (Alliance4Europe), Grecji (Inter Alia), Hiszpanii (Asociacion Consortium Local-Global Coglobal), Czech (Knihovna Vaclava Havla) oraz z Polski (Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka i Polska Fundacja Roberta Schumana).


"Brakująca połowa dziejów" w radiowej Trójce

„Historia bez kobiet byłaby raczej niemożliwa” – pisała zaczepnie już kilka dekad temu francuska historyczka Michelle Perrot, a ja co tydzień na antenie radiowej Trójki mam na potwierdzenie jej słów nową herstorię. Korespondentka wojenna Lee Miller, pierwsza spikerka w polskiej telewizji Maria Krzyżanowska, prawdziwe kobiety stojące za legendami o Białych Damach straszących w polskich zamkach czy nieznane twarze Marii Skłodowskiej-Curie. Cyklu „Brakująca polowa dziejów” można słuchać co czwartek na żywo o 10:15 lub o dowolnej porze w Podcastach Polskiego Radia.
gra edukacyjna HERSTORIE, kwiecień 2024
HERSTORIE to wydana przez Fundację Muzeum Historii Kobiet gra edukacyjna przybliżająca biogramy, wypowiedzi oraz wizerunki bohaterek historycznych. Jest odpowiedzią na brak obecności kobiet w głównym nurcie kultury oraz w podręcznikach do historii. Celem gry jest również oswojenie osób grających z językiem inkluzywnym. Oprócz wizerunków wojowniczek, naukowczyń, sportowczyń czy artystek, znajdziecie w niej „karty mocy” z pytaniami zapraszającymi do refleksji nad miejscem kobiet w społeczeństwie. Gra jest przeznaczona dla 2-7 osób. Pomysłodawczynią gry i autorką opracowania graficznego jest Katarzyna Dworaczyk. Biogramy napisały: Katarzyna Dworaczyk, Agnieszka Jankowiak-Maik, Paulina Kirschke, Małgorzata Praczyk, Iwona Chmura-Rutkowska, Emilia Kledzik i Daga Skowron oraz ja.
Wystawa "Serce tamtego miasta", marzec 2024, Warszawa
Po dawnym życiu żydowskim zostały tylko pojedyncze przedmioty, zapiski, pamiątki. Każdy z tych odłamków to osobna historia. Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowskiego Instytutu Historycznego” miała na celu zaprezentowanie zdigitalizowanych zbiorów, które pozostały po ówczesnej żydowskiej społeczności. Fotografie zachowanych artefaktów pokazano w przestrzeni miasta, włączając je w jego obecną historię. Każdemu z plakatów towarzyszy zainspirowana obiektem opowieść – dostępna na stronie Instytutu. Jestem autorką jednej z tych opowieści.

Podręcznik "Herstoria stosowana", marzec 2024
W 2024 roku wydałyśmy wraz z koleżankami z Fundacji Muzeum Historii Kobiet pierwszy w Polsce poradnik herstoryczny dla edukatorek i edukatorów „Herstoria stosowana”. Byłam współredaktorką tomu i autorka rozdziału „BRAKUJĄCA POŁOWA DZIEJÓW – jak ją skutecznie i odpowiedzialnie opowiadać”.


Cykl webinarów "Żydowskie Herstorie", wrzesień-grudzień 2023
ŻYDOWSKIE HERSTORIE to cykl czterech comiesięcznych spotkań z badaczkami i naukowczyniami Żydowskiego Instytutu Historycznego skupiony wokół losów kobiet żydowskich na ziemiach polskich. Odkrywałyśmy my mało znane lub nieznane postaci i ich dzieje oraz – dotąd pomijaną – kobiecą perspektywę wydarzeń. Moimi gościniami były dr Maria Ferenc, dr Karolina Szymaniak, dr Justyna Majewska i dr hab. Agnieszka Żółkiewska. Zapis wszystkich spotkań do obejrzenia poniżej.
Das Moderne Maedel/Nowoczesna Dziewczyna - spektakl muzyczny
Muzyczna historia emancypacji kobiet w Polsce, Niemczech i Francji w dwudziestoleciu międzywojennym. Niezwykła formuła tego koncertu łączy w sobie muzyczne przeboje kabaretowe tamtych czasów w wykonaniu mezzosopranistki Marty Wryk, przy akompaniamencie polsko-niemieckiego pianisty i kompozytora Tomasza Prasquala oraz opowieść o niemieckich, francuskich i polskich kobietach snutą przeze mnie. Spektakl odwiedził Polskę i Niemcy i spotkał się z entuzjastycznym odbiorem publiczności i recenzentów.
Fot. dzięki uprzejmości Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego





