Moja nowa książka „Brakująca połowa dziejów” już w sprzedaży

Dlaczego nie znamy historii kobiet? Czy naprawdę przez ponad tysiąc lat nie miały na żadnego wpływu na rzeczywistość? „Brakująca połowa dziejów” to książka, która chce zmienić myślenie o naszej przeszłości i tym, jak się „robi historię”. Ilustracje przygotowała Marta Frej . Premiera już 14 listopada.

Jaki procent naszej wiedzy o czasach przeszłych zajmują opisy bitew i wojen, a ile jest w nich miejsca na historię edukacji, pracy, rodziny czy religii? Dlaczego prawie nic nie wiemy o połowie wszystkich ludzi zamieszkującej nasze ziemie przez całe stulecia. Kim były i jak żyły nasze przodkinie. I jak to do dziś na nas wpływa?

Trzy pierwsze studentki po długich walkach przekraczające bramę Uniwersytetu Jagiellońskiego. Magdalena Mortęska, zakonnica, którą śmiało można uznać za jedną z pierwszych polskich emancypantek. Aleksandra Szczerbińska, rewolucjonistka, której losy nadają się na scenariusz niejednego filmu sensacyjnego. „Matka Sceny Narodowej” Agnieszka Truskolaska. Anna Tomaszewicz-Dobrska – pierwsza dyplomowana lekarka, która ocaliła tysiące kobiet przed śmiercią w połogu. Lista zapomnianych jest długa, a klasyczne książki o historii Polski milczą o nich jak zaklęte albo najwyżej wspominają jak o ciekawostkach bez większego znaczenia.

Tymczasem dzieje kobiet są nie tylko fascynujące, ale też kluczowe dla zrozumienia przeszłości Polski w ogóle. To opowieść o sile i determinacji nie tylko wyjątkowych jednostek, lecz także tysięcy zakonnic, świętych, prostytutek, szlachcianek, żołnierek, chłopek, artystek, rewolucjonistek, pisarek, guwernantek, konspiratorek, handlarek, studentek, gospodyń domowych, lekarek i innych „zwykłych kobiet”, mozolnie zdobywających prawa, które współczesne Polki uznają za oczywiste. Anna Kowalczyk w oparciu o najnowsze ustalenia badaczy przeszłości i w asyście wybitnych historyków i archeologów po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym przeprowadza czytelnika przez całość dziejów kobiet – od najstarszych śladów pochodzących z paleolitu, aż po współczesność. Wydobywa z mroków historii zapomniane „superbohaterki” i bezimienne „bohaterki życia codziennego”. Wyjaśnia przyczyny, dla których zepchnięto je na margines dziejów i brawurowo obala do dziś funkcjonujące stereotypy. Jej książka to niezwykła podróż w głąb polskiej historii, nieznanej połowy dziejów, których milczące aktorki niespodziewanie stają się bardzo bliskie. Bez nich historia, jak pisała francuska badaczka Michelle Perrot, po prostu nie byłaby możliwa.

„Jest to więc książka zaproszenie. Do odkrywania historii własnych przodkiń – i tych złączonych z nami więzami krwi, i tych, z którymi łączy nas tylko i aż to miejsce na Ziemi, w którym przyszło nam żyć”. Kto skorzysta z tego zaproszenia, już nigdy nie spojrzy na przeszłość tak samo.

„Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o historii kobiet w Polsce, ale nie mieliście pojęcia, kogo by o to zapytać” – Anna Dziewit-Meller

 

Premiera 14.11.2018, ale przedsprzedaż już trwa!

Tu można zamawiać:  empik.com

A tu przeczytać fragmenty:  brakujacapolowadziejow.pl

Kontakt dla mediów:

Małgorzata Danowska

malgorzata.danowska@gwfoksal.pl , tel. 501 195 359